Medicamente fara reteta

Aspirin Complex granule pentru suspensie orala 500 mg/30 mg, 10 plicuri, Bayer

In stoc
29,99 Lei

Pret / CT: 29,99 Lei

Pretul afisat este cu TVA si este valabil doar pentru comenzile online pe www.drmax.ro. In farmacii pretul poate varia.

Descriere si prospect: Aspirin Complex granule pentru suspensie orala 500 mg/30 mg, 10 plicuri, Bayer

652404332

Aspirin Complex are proprietati de calmare a durerii, antiinflamatoare, de reducere a febrei si a congestiei nazale.

Beneficii:

  • Acest medicament, sub forma de granule alb-galbui, contine doua substante active: acid acetilsalicilic si clorhidrat de pseudoefedrina.
  • Acest medicament este indicat in tratamentul simptomatic al congestiei nazale/sinusale (rinosinuzita), insotita de durere si febra, asociate racelii si/sau manifestarilor asemanatoare gripei.

Ingrediente:

  • Substantele active sunt: acid acetilsalicilic, clorhidrat de pseudoefedrina. Fiecare plic contine acid acetilsalicilic 500 mg si clorhidrat de pseudoefedrina 30 mg.
  • Celelalte componente sunt: acid citric, zahar, hipromeloza, zaharina, aroma de portocale (alcool benzilic, alfa tocoferol, amidon modificat si maltodextrina).

Mod de utilizare:

  • Utilizati intotdeauna acest medicament exact asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.
  • Doza zilnica totala:
  • Adulti si adolescenti: 1-2 plicuri, pana la 6 plicuri
  • Daca este necesar, aceasta doza poate fi repetata la intervale de 4-8 ore. Doza zilnica nu trebuie sa depaseasca 6 plicuri.
  • Se toarna continutul a unu sau doua plicuri de ASPIRIN COMPLEX intr-un pahar cu apa si se amesteca bine. Suspensia rezultata are gust de portocala. Beti intregul continut din pahar imediat.
  • Utilizarea la copii si adolescenti:
  • ASPIRIN Complex este destinat a fi utilizat la adulti si adolescenti cu varsta peste 16 ani. Acest medicament nu trebuie administrat copiilor si adolescentilor cu varsta sub 16 ani, fara recomandarea medicului.
  • Atentie: granulele nu se dizolva complet!
  • Nu luati acest medicament pentru mai mult de 3 zile, fara sa discutati cu medicul dumneavoastra.
  • Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Contraindicatii: Nu utilizati aspirin complex daca sunteti alergic (hipersensibil) la acid acetilsalicilic, pseudoefedrina sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament.

Atentionari: A se păstra la temperaturi sub 30ºC, ferit de umezeala.

Forma de prezentare: 10 plicuri.

Ne asiguram in permanenta de acuratetea informatiilor prezentate. In situatia actualizarii fara instiintarea noastra in prealabil, acestea pot sa difere. Va recomandam sa consultati ambalajul produsului inainte de utilizare.

Aviz